sobota, 16 marca 2013

#12 Adam Darski, Piotr Weltrowski, Krzysztof Azarewicz - Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum

Autor: Adam Darski, Piotr Weltrowski, Krzysztof Azarewicz
Tytuł: Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum
Ilość stron: 300
Data wydania: 17 października 2012r.
Wydawnict/wo: G+J Ksiażki
Moja ocena 8/10

Opis wydawnictwa: 
"Wywiad-rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich muzyków i jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie inspirujących, postaci show biznesu. Lider Behemotha odkrywa wszystkie karty, szczerze i bezkompromisowo mówi o dzieciństwie, dojrzewaniu, pierwszych miłościach czy fascynacjach muzycznych. Wspomina zarówno początki Behemotha, jak i burzliwe romanse czy znacznie poważniejsze związki.
Rozmówcy Darskiego wiele czasu poświęcają poglądom muzyka na kwestie związane z religią, kościołem, historią, miejscem człowieka w społeczeństwie i rodzinie. Nie brakuje też refleksji na temat zakończonej sukcesem walki z białaczką.
Wyłaniający się z wywiadu Nergal to nie tylko skandalista i sceniczny demon, ale przede wszystkim człowiek o rozległych zainteresowaniach, niezwykle oczytany, świadomy swojej siły i siły swoich poglądów erudyta. Człowiek niezależny i tę wolność ponad wszystko kochający. Czasem wrażliwiec i romantyk."
Po tą książkę sięgnęłam dopiero wtedy, gdy poinformowała mnie przyjaciółka, ze jest ona w bibliotece. Postanowiłam ją wypożyczyć po to aby bardziej poznać Nergala a nie postrzegać go tylko przez pryzmat frontmana Behemota. "Sacrum profanum" to książka-wywiad. Adam odpowiada tam na zadawane mu pytania. Na początku o tym jak zaczynał z taką muzyką, o zespole, trochę wspomina jak to jest podczas tras, również możemy troszkę poczytać o jego związku z Dorotą jednak również o czasie gdy zachorował na białaczkę. Według mnie książka nie ma żadnych minusów tylko same plusy. Wywiady powstawały przez ponad pół roku w różnych okolicznościach. Została podzielona na 13 rozdziałów. Ogólnie w książce jest bardzo dużo zdjęć. Począwszy od tego jak Adam był mały no i potem jak coraz starszy. Nergal wypowiada się również o tym co go skłoniło do wzięcia udziału w programie "The voice of Poland". Ogólnie książka jest świetna, są w niej również genialne teksty tj. "Niektórzy ludzie myślą, że mam dom pomalowany na czarno, że śpię w trumnie i nie pijam mleka, bo jest białe", bądź " Kiedy wstaję rano moja twarz przypomina kotlet schabowy i daleko mi od okazu świeżości". Na prawdę czasem to tylko boki zrywać ze śmiechu. Darski mimo wszystko ma niezłe poczucie humoru.

Polecam ją każdemu, nie tylko fanom Adama czy zespołu. A nóż widelec po przeczytaniu książki zmienicie o nim zdanie? Książka w pełni zasługuje na moje uznanie i na wysoką ocenę, którą otrzymała.

Serdecznie pozdrawiam! :)


7 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy sięgnę, ale ciekawie opisałaś ten wywiad. Może w przyszłości przeczytam.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię go jednak na książkę się nie zdecyduję:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym go bliżej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Postać Adama Darskiego jest dla mnie dość intrygująca. Mieliśmy okazję poznać go nieco lepiej, gdy wziął udział w "The voice of Poland", gdzie wbrew przewidywaniom niektórych, pokazał się jako ciepły i bardzo inteligentny facet. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ksiazka swietna, zgadzam sie... ale ta recenzja to porazka ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem fanką Behemota, ale Adam, jako człowiek intryguje mnie ogromnie, dlatego skuszę się na tę książkę. Mam nadzieję, że dowiem się wiele ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza zajmie Ci tylko chwilę, a ja z chęcią każdy przeczytam i odpiszę na niego :)
_____________
Bardzo dziękuję za każdą opinię. :) Pozdrawiam! :)