czwartek, 29 sierpnia 2013

#30 Neil Simpson - Gordon Ramsay. Na samym szczycie.

Autor: Neil Simpson
Tytuł: Gordon Ramsay. Na samym szczycie. 
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Vesper
Fanpage wydawnictwa
Ocena: 8/10Chyba nie muszę przedstawiać Wam tego Pana. Prawdopodobnie każdy go kojarzy z niewyparzonego języka. Na co również mamy dowody w tej biografii. Gordon Ramsay urodził się 8 listopada 1966 roku w Szkocji. Jest on znanym i jednym z najbardziej ciekawych szefów kuchni. Ale w jakim stopniu jednak znamy Gordona?

Wychował się w jednej z najbiedniejszych dzielnic Glasgow. Ma dwie siostry, jedną straszą i jedną młodszą, ale ma również młodszego brata Ronalda. Na początku chciał zostać piłkarzem. Jego ojciec interesował się piłką i młody Ramsay chciał, aby ojciec był z niego dumny, by pochwalił. Jednak to nigdy nie nastąpiło, a natomiast piłkarska kariera zaczęła się rozwijać. Dostał się on do drużyny Glasgow Rangers. Był bardzo blisko od rozpoczęcia poważnej kariery piłkarskiej, jednak poważna kontuzja kolana uniemożliwiła mu to na zawsze. Po leczeniu i rehabilitacji dowiedział się również, że wypada ze składu co były dla niego ogromnym ciosem. Musiał on sobie poszukać innego hobby. Padło na gastronomię. Jednak nie miał łatwych początków. Na dobrą pozycję trzeba sobie zapracować. Na początku przez 6 tygodni był kelnerem. Potem zapragnął pracować pod okiem swojego mentora Marca Pierre'a White'a. I mu się to udało. Potem to Pierre pomógł Gordonowi skontaktować się braćmi Roux. Następnie pojechał do Paryża, by zdobywać doświadczenie przez następne dwa i pół roku.

Była to ciężka praca. Jednak czy opłacało się? Oczywiście, że tak. Gordon jest teraz jednym z najbardziej popularnym szefem kuchni. Buduje swoje imperium otwierając nowe restauracje i różnych krajach, jest zdobywcą gwiazdek w przewodniku Michelina, zdobywa nowe, a zdobyte utrzymuje.  Dwa lata po otworzeniu swojej pierwszej restauracji został uhonorowany tytułem Kucharza Roku a rok później jego restauracja zaskarbiła sobie trzy, czyli maksimum, gwiazdek w przewodniku Michelina.

Gordon jednak nie tylko siedzi w kuchni, drze się na pracowników wymagając perfekcji i do tego siarczyście klnie. Wziął udział w programach telewizyjnych: Ku jak Kucharz, Piekielna kuchnia Gordona Ramsay'a oraz Kuchenne Koszmary. Szef Ramsay bardzo nie lubi, gdy nazywa się go kucharzem celebrytą.

W życiu prywatnym też się mu dobrze powodzi. Mają dom w południowym Londynie. Wraz z żoną Taną wychowują czwórkę dzieci. A co zadziwiające Ramsay nie był przy żadnym porodzie. Do śmierci swojego ojca nie doczekał się od niego słów uznania, jego brat stara się wyjść na prostą. Gordon jest zdecydowanie perfekcjonistą w pracy, a w domu stara się jak najlepsze dzieciństwo dla ich dzieci, jednak wraz z Taną nie rozpieszczają ich.

Według mnie ta książka jak na biografię jest świetna. Czasami wzruszyłam się czytając ją, ale za to bardzo często się śmiałam. Czytając ją możemy się naprawdę dużo dowiedzieć o tym człowieku. Jeśli jest ktoś ciekawy Gordona i chciałby o nim wiedzieć więcej nie wystarczy włączenie wikipedii. Polska strona jest bardzo uboga w informacje. Za to, gdy sięgniecie po tą biografię z pewnością nie zawiedziecie się na niej, dlatego gorąco polecam! :)Za książkę dziękuję 


6 komentarzy:

 1. Bardzo lubie programy z Gordonem, wiec chetnie przeczytam te publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam tę książkę, choć nie lubię biografii :) Ta jednak mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gordon Ramsey kojarzy mi się głównie jako rzucający wszystkim, co popadnie, i przeklinający na wszystkie strony świata furiat, którego niekoniecznie jestem fanem, więc książkę sobie odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jakoś takie książki mnie nie kręcą a raczej sprawiają trudność w czytaniu - odpada :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że powstała biografia Gordona! Z miłą chęcią przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń

Pozostawienie komentarza zajmie Ci tylko chwilę, a ja z chęcią każdy przeczytam i odpiszę na niego :)
_____________
Bardzo dziękuję za każdą opinię. :) Pozdrawiam! :)